Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Articolul 969 din vechiul Cod civil. Corespondentul in ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Articolul 969 din vechiul Cod civil. Corespondentul in noul Cod civil

Reglementrea , ca, conventiile legal incheiate sunt lege pentru parti , inseamna , ca scopul trebuie sa fie licit , iar consamtamantul partilor neviciat , sau si altceva ?
Art. 969 invocat de dvs. era prevazut in vechiul Cod civil. In noul Cod civil articolul corespondent este 1270 "Contractul valabil incheiat are putere de lege intre partile contractante".
Conform art. 1179 Cod civil conditiile esentiale pentru valabilitatea unui contract sunt: capacitatea partilor de a contracta, consimtamantul partilor, obiect determinat si licit, cauza morala si licita.