Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Calcul impozit
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Calcul impozit

Buna ziua, am si eu o întrebare : cum se calculează impozitul pe chirii ( de ex.650 e / luna )? Este prima oară când vreau sa închiriaz, iar pe net mai rău m-am băgat in ceata. Va multumesc mult!
Pentru venituri dintr-un singur contract de închiriere
impozitul pe veniturile din cedarea folosintei bunurilor = chirie * 75/100* 16/100
De exemplu pentru 100 lei chirie impozitul este de 100*75/100*16/100 = 12 lei
Atentie daca nu aveti un loc de munca, daca nu sunteti pensionar, veti plati si contributiile sociale
Va multumesc mult pentru răspuns, dar puteți fi mai explicit : veți plăti contribuții sociale ? (avem serviciu in sistemul bugetar
daca platiti contributii sociale ca urmare a faptului ca aveti un contract de munca, nu mai sunteti obligat sa platiti contributii sociale si pentru veniturile obtinute din cedarea folosintei bunurilor