Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... preemptiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

preemptiune

As dori sa mi dati un sfat: exista un teren intravilan langa parcela mea pe care varul meu l-a pus in vanzare. A cerut un pret , am fost de acord insa nu a vrut sa ia banii pana nu isi intreaba sotia.Dupa 2 zile aflu de la el ca l-a vandut unui tert. As putea sa -l dau in judecata si..AS AVEA SANSE CA SA L CUMPAR ASA, (deoarece pamantul a aprtinut bunicului, si voiam mult sa l detina iar familia ) FIINDCA AM VRUT SA PLATESC ACEEASI SUMA CA RESPECTIVUL ? CE PASI TREBUIE SA FAC IN ACEST SENS? VA MULTUMESC.
Daca nu ati incheiat cu varul o promisiune bilaterala de vanzare prin care acesta se obliga sa va vanda dvs terenul, nu aveti sanse sa obtineti anularea contractului facut cu tertul respectiv.