Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... recuperare taxa auto
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

recuperare taxa auto

Am cumparat o masina noua in 2010 si am platit taxa de poluare.se poate recupera ceva din aceasta?Cei de la fisc spun ca nu am nimic de primit deoarece dupa noul calcul taxa pe care ar trebui s-o platesc e mai mare:(:(
da , cu actiune in instanta se recupereaza suma achitata integral
as fi preferat o varianta amiabila:-/
Din nefericire varianta amiabila este exclusa. Administratia Finantelor Publice nu dispun de o baza legala care sa le permita returnarea sumei. Puteti primi suma inapoi doar daca duceti inapoi in original chitanta cu care ati platit taxa (ceea ce inseamna ca, de fapt, nu ati inmatriculat masina). De aceea singura modalitate de a reprimi banii ar fi sa deschideti actiunea.
Procedura judiciara nu reprezinta o problema, trebuie doar sa intelegeti ca durata procesului poate ajunge si la 1 an. Instantele sunt supraaglomerate cu aceste cereri. Termenele sunt extrem de lungi. Am vazut la Tribunalul Sibiu ca, pentru dosarele inregistrate in luna 03, primul termen a fost stabilit pentru 09.
Buna seara !
Zilele acestea am achizitionat o masina SH adusa din Germania si maine trebuie sa merg la Finante sa achit taxa de prima inmatriculare care nu este chiar mica 6200 lei.
Cunosc situatii in care diverse persoane au obtinut in instanta decizii favorabile recuperandu-si banii (dar asta anul trecut)
Intrebarea ar fi daca anul acesta se mai pot introduce actiuni pt recuperarea taxei auto avand in vedere legislatia nou aparuta?
Multumesc anticipat !
Da, se poate recupera fara probleme.