Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... sistem supraveghere parti comune
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

sistem supraveghere parti comune

S-a achizitionat in numele asociatiei de proprietari și s-a montat un sistem de supraveghere de conducerea asociației In partile comune respectiv hol parter si lift
Aceasta s-a facut fara nicio hotarare a asociatiei de proprietari. Mai mult de cat atat consider ca achizitionarea unui sistem de supraveghere trebuia facut cu acordul exclusiv al tuturor proprietarilor, pentru ca nicio majoritate si nicio lege nu poate obliga intr-un stat de drept un cetatean sa devina proprietar a ceva ce nu doreste.
Consider ca este ilegala actiunea reprezentantilor asociatilor, un abuz prin faptul ca s-au folosit fondurile asociației, fara acordul proprietarilor, s-a montat pe domeniu privat (spatiu comun cote indivize) si se consuma energie electrica din partile comune ale asociatiei.
Am solicitat conf. art. 10 ecplicatii si documente. Am fost refuzat. Am sesizat comisia de cenzori, care mentioneaza ca totul este legal.
Doresc sa stiu cui sa ma adreseze cu privire la aceste abuzuri.
De asemenea cui trebuie sa ma adresez cu privire la un control financiar al asociatiei de proprietari?
Va multumesc
rlau_ro, utilizator
Vreau sa spun ca in afara de cheltuielile curente si reparatii ocazionale restul trebuie aprobat de Adunarea Generala care aproba bugetul necesar investitiilor,reparatiilor mari si cheltuielilor curente comitetul executiv trebuie sa aduca la indeplinire hotararile acesteia. Altfel ce facem? Si la bloc o mana de oameni preiau puterea si fac ce doresc cu fondurile,veniturile etc? Din pacate asa se intampla in aceasta tara unde de la micul "presedinte"de bloc pana la cei mari abuzeaza de puterea pe care si-o atribuie la un moment dat! Oare de ce nu ii mai poti scoate din functiile acestea?
Daca sunteti proprietara unui apartament aveti posibilitatea sa candidati pentru functia de presedinte sau membra in comitetul executiv.
Este simplu si la indemana oricarui proprietar sa participe la conducerea asociatiei de proprietari si este o mare deoasebire fata de cei care detin "puterea" in aceasta tara. La nivel de tara accesul pe listele de candidati la putere se face prin partidele politice sau ca independenti cu sute de mii de semnaturi...