Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... inregistrarea in contabilitate a platii cu card DKV
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

inregistrarea in contabilitate a platii cu card DKV

Buna ziua ,

Va rog , indrumati-ma pentru a afla cum sa inregistrez in contabilitate platile efectuate in strainatate ( combustibil , taxa drum etc. ) cu card DKV ( pentru mai multe informatii as dori sa explic ce este cu cardul DKV - cardul DKV este emis de catre o firma care se ocupa cu recuperarea TVA-ului platit in strainatate si nu numai . Pe orice document ,BF , CHF , este specificat " platit cu DKV card " . Firma respectiva emite o factura ,o data pe luna, cuprinzand toate platile facute cu card DKV . Eu ma intreb - ar trebui sa inregistrez in contabilitate doar factura , nu si bonurile respective ? ).
Daca poate cineva sa ma ajute i-as fi profund recunoscatoare .

Multumesc !
da, inregistrati in contabilitate doar factura , pentru ca platile cu cardul sunt similare alimentarilor pe baza de avize ; practic nu sunt plati , plata o faceti dvs ,banuiesc , cu ordin de plata;
dvs ar trebui sa urmariti combustibilul ce vii se factureaza pe baza acestor alimentari cu cardul , sa existe corelatie intre facturi si "avize"