Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... speta
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

speta

Medicul A are doi pacienti, aflati intr-o faza terminala a bolii. B este bolnav de cancer de plamani, iar C sufera de o severa boala de inima.
Din cauza durerilor acute, B il roaga in mod repetat pe medicul A sa-i injecteze o substanta letala, spunand ca nu mai are nici un sens sa prelungeasca starea de agonie. Pt a-i alina durerea , A ii injecteaza lui B o substanta letala. B moare.
C intra in stop cardiac. A respecta dorinta acestuia de a nu fi resuscitat si nu intervine, lasandu-l sa moare. "

Intrebarea mea ar fi : medicul nu avea obligatia de a-l resuscita pe C?

C doar a murit nu a omorat pe nimeni.
Am scris eu gresit, e vb de medic... Am intrebat o colega, si ea imi zicea ca eutanasierea pasiva nu e prevazuta ca si infractiune in dreptul romanesc.... Deci medicul a nu va rasp penal pt C...
Eu tot nu inteleg de ce nu raspunde?!!!!!>?