Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... obtinerea unei hotarari definitive si irevocabile
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

obtinerea unei hotarari definitive si irevocabile

va rog sa imi spuneti cum pot obtine hotararea definitiva si irevocabila. procesul l-am castigat in prima instanta in oct 2011. partea advresa avea dreptul sa faca recurs in 30 de zile de la data primirii hotararii, data care a trecut din nov 2011. in decembrie am rugat avocatul sa faca demersurile pentru obtinerea hotararii definitive si irevocabile, insa se pare ca nu exista la dosar confirmarea primirii de catre partea adversa a hotararii de la prima instanta ca poate face recurs. Ce pot face in acest caz? Eu am primit prin posta din oct 2011 hotararea.. si nu inteleg ce pot face acum, in aceasta situatie...
Depuneti hotararea pentru legalizare si investire cu formula executorie. Daca este asa cum spune avocatul dvs, instanta va verifica si daca va constata ca pana la aceasta data hotararea nu a fost comunicata ambelor parti va lua masuri in acest sens. In caz contrar veti obtine parafele necesare pe hotarare.
hotararea pentru legalizare si investire cu formula executorie este acelasi lucru cu hotarare definitiva? Va multumesc si apreciez raspunsul dumneavoastra