avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1728 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... apa rece contoar
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

apa rece contoar

buna ziua,

va rog sa ma ajutati si pe mine cu un raspuns.
Pe factura de la intretinere mi s-au adaugat 4 m3 de apa rece in plus luna aceasta , iar luna trecuta 1. Pb este de ce mi se adauga mie si nu la pierderi comune ? Ce pot face in acesta situatie , nu avem administrator , calculul se face de catre firma d-lui Opaina pe baza cititilor noastre. D-l Opaina sustine ca asa ajung listele cu apa . D-na care le trece sustine ca ies pierderi si pune acolo unde i se pare ei , ca nu poate pune apa in plus unuia cu 10m3 si ca e mai normal sa puna la mine care consum doar 6 pentru ca ,,eu sunt cea care nu are consum normal'' Acest lucru nu este normal , lasand la o parte proasta crestere a persoanei si motivatia de 2 lei.
Ce pot face ?
tinand cont ca apometrele sunt considerate repartitoare ,calculul consumului de apa,dupa ANRSC,se face: factura de apa se imparte la nr total,citit ,rezultand valoarea unui mc apa,inmultind apoi cu citirile fiecaruia
Cum adica pune acolo unde i se pare ? asta-i culmea ! In mod normal trebuie sa fiti taxata cu o valoare reprezentand : metri cubi declarati ca fiind consumati de catre DVS de inmultit cu pret/metru cub.( tocmai pentru acest cost, aveti instalat un apometru) Solicitati institutiei respective prin act scris, ca valoarea reprezentand pierderi sa fie impartita tuturor consumatorilor, ci nu atribuita unei singure persoane dupa aprecierea subiectiva a unei "doamne" care adauga consum fictiv acolo unde i se pare...... Este inadmisibil sa acceptati asa ceva !
multumesc proprietaru

insa tot nu stiu ce pot face in situatia data ! daca am inteles eu bine tu mi-ai explicat cum calculez valoarea m3 ( stiu asta ) , eu intreb ce pot face in situatia in care ea mi-a adaugat mie 4 m3 in plus si altui apartament de pe scara nu . Nu ma intereseaza ca nu i-a adaugat dar daca tot tb sa suport pierderile comune ca stau la bloc , atunci de ce acest lucru nu se face in mod egal la toate aprtamentele ?
multumesc barnea ,

nu am inteles bine cui sa solicit : presedintelui blocului sau d-lui Opaina ? Si dac refuza sa-mi dea raspuns si de inregistrare?
Ce trebuie dvs. sa stiti este ca indiferent cine va administreaza (firma d-lui Opaina sau firma mamei sale), dvs. sunteti o as. prop. de sine-statatoare si trebuie sa va faceti regulile proprii.
Niciodata consumul facturat nu va fi egal cu suma de consumuri individuale. Daca totusi se intampla asa ceva, sa va asteptati la un cutremur de 8 grade...Observ ca sunteti cam de mult pe avocatnet ca sa va mai spun eu pe unde sa cititi ca sa deduceti care sunt motivele neinchiderii facturii cu consumurile declarate. Trebuie sa va faceti un regulament propriu cu privire la repartizarea acestor diferente. Acest regulament trebuie dus la firma de administrare pentru ca sa stie si dansii cum sa imparta ”darurile”, altfel le imparte doamna de la dvs. dupa cate minte are. Sper ca ati inteles ce v-am spus, daca este necesar, insistati.
...........................
Daca va luati dupa sfatul userului @proprietarul, o sa descoperiti o noua metoda de facturare. Are dansul o vorba pe care o tot afiseaza pe-aici: daca taceai filosof te numeai!
Nene, furnizorul de apa are un pret/mc - ca efect al unei Decizii (citeste domnule o factura atunci cand controlezi as. prop.). Tot furnizorul are niste angajati care se prezinta la fiecare bransament si lectureaza consumul. Se intocmeste un proces-verbal in care semneaza omul furnizorului si administratorul, In baza acestui PV se intocmeste factura frate. Ce tot bati campii acolo cu impartitul facturii la nr total citit? Sigur ca rezultatul este acelasi, dar metoda propusa de matale este de-andoaselea... Mai derutezi si oamenii care pun intrebari pe-aici!

Alte discuții în legătură

Calcul cpi pierderi apa ContSters189595 ContSters189595 1) Cum se calculeaza mai exact pierderile de apa pe CPI? am 72 mc apa rece +calda pierdere. supraf utila apt = 42.82; mc apa= 5.8; consum declarat 333; ... (vezi toată discuția)
Asociatia de proprietari are voie sa mareasca pretul pentru m3 de apa calda ? Stoian Adrian2001 Stoian Adrian2001 Asociatia de proprietari mi-a imputat pe luna decembrie 2019 in loc de 23 m3 de apa calda x12 lei m3 mi-au calculat 23 m3 apa calda x 18,45 lei pe motivatia ... (vezi toată discuția)
Pausal robert_dtb robert_dtb stiu ca s-a mai discutat dar as avea nevoie de cateva lamuriri; pe scurt, am fost trecut la \"pausal\" deoarece nu am mai dat citirea la apometre (recunosc, ... (vezi toată discuția)