Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... rezidenta casatorita in Canada- CI si pasaport ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

rezidenta casatorita in Canada- CI si pasaport romanesc expira curand.HELP!

Buna ziua!
Sunt cetateana romana, casatorita cu un cetatean canadian, si am rezidenta permanenta in Canada. Nu am declarat in Romania ca mi-am schimbat starea civila. Problema este ca peste cateva luni imi expira CI romaneasca si pasaportul. Este legal sa-mi reinnoiesc aceste acte pe adresa mea temporara din Romania ( adresa parintilor mei). Trebuie sa declar schimbarea starii civile? De asemenea ma intreb daca am dreptul sa am doua permise de conducere: romanesc si canadian.
Care sunt pasii pe care trebuie sa-i urmez?
Va multumesc aniticipat pentru raspunsuri.
In formularele de cerere pentru eliberarea pasaportului nu exista rubrica '' starea civila''.