avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 821 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatie cresterea copilului 2 ani
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatie cresterea copilului 2 ani

cum procedez daca eu am crescut 3 copii pt care am primit indemnizatia de cresterea lor timp de 2 ani pt fiecare. in continuare, ce putem face daca vine inca un copil? mai luam indemnizatie ca si la ceilalti copii? precizez ca ultimul copil termina indemnizatia la 5 iulie 2009, iar ultimul copil se naste in februarie 2009.
multumesc. astept raspuns.
Cel mai recent răspuns: Lăzăruţiu Lucian , Avocat 11:06, 17 Noiembrie 2008
Da, numai ca pentru utlimul copil acest concediu va incepe cu 6 iulie 2009 si va dura pina la implinirea virstei de 2 ani. indemizatia neputind fi mai mica de 600 lei lunar.
OUG 148/205:

Art. 6. - (1) Concediul si indemnizatia lunara prevazute la art. 1, respectiv la art. 2, precum si stimulentul prevazut la art. 3 se cuvin pentru fiecare dintre primele 3 nasteri sau, dupa caz, pentru primii 3 copii ai persoanelor aflate in una dintre situatiile prevazute la art. 5 alin. (2), dupa data de 1 ianuarie 2006.*
(2) Se ia in calcul la stabilirea celor 3 nasteri si nasterea survenita pana la data de 31 decembrie 2005 inclusiv, in situatia in care solicitantii drepturilor prevazute de prezenta ordonanta de urgenta indeplinesc conditiile de acordare a acestora dupa data de 1 ianuarie 2006.*

Nu mai puteti beneficia de indemnizatie, fiind la a 4-a nastere.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ccc cu al 4-lea copil ContSters81099 ContSters81099 Daca mamica a fost in CIC cu trei copii cu primul fiind din 2003, al doilea 2005, al treilea 2007, are dreptul de indemnizatie pentru cresterea copilului cu al ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie crestere copil pana la 2 ani lexmit31 lexmit31 buna seara! va rog sa ma lamuriti intr-o problema: sunt in concediu pentru cresterea copilului ( copilul meu are 10 luni) si sunt din nou insarcinata. Voi ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie ccc pentru al patrulea copil primaryteacher primaryteacher Cazul acestei doamne este urmatorul: Are 4 copii nascuti dupa ianuarie 2006.Pentru cel de-al doilea si al treilea a beneficiat de indemnizatie crestere ... (vezi toată discuția)