Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Pot beneficia de indemnizatie de somaj?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Pot beneficia de indemnizatie de somaj?

Buna ziua. am fost angajat la o societate pe perioada determinata, iar in luna aprilie 2010 am nascut si cu data de 03.05.2010 mi s-a inchis contractul de munca cu art.56 lit.j cf Codului Muncii. in aprilie 2012 termin concediul de crestere al copilului si as vrea sa stiu daca am dreptul la somaj avand in vedere ca nu s-a incheiat contractul cu art.56 lit. i ci cu art.56 lit.j .
Multumesc.
1. Articolul cu care a incetat CIM este corect deoarece modifcarea lui este cu data de 01.05.2011 cand a fost publicat Codul muncii renumerotat.

2. - Trebuia ca imediat dupa incetarea CIM sa va duceti la Agentia de Somaj sa va inregistrati pentru ca dupa terminarea CCC sa puteti beneficia de indemnizatie de somaj.
- Legea 76/2002 spune ca aveti un termen maxim de 12 luni de la data incetarii raporturilor de munca pentru a va inregistra la Agentia de Somaj, ori dvs. aveti aproape 2 ani.

3. Incercati la Agentia de Somaj de care apartineti cu domiciliul desi nu vad ce sanse mai aveti sa beneficiati de indemnizatie de somaj.