Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... intregirea mostenirii prin donatie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

intregirea mostenirii prin donatie

Buna ziua!
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns la urmatoarea problema
Tatal meu detine un apartament si am dezbatut mostenirea pe partea mamei,aceasta devenind a mea,in viitor urmeaza sa-mi doneze tatal cealalta jumatatea a apartamentului pt intregirea mostenirii prin donatie cred,pot sa o trec si pe sotie in actele apartamentului sau doar pe partea de donatie de la tata?sau care e solutia pt a o trece si pe sotie in acte,noi dand un alt apartament mai mic tatalui care e pe numele sotiei inainte de casatorie.
Multumesc
Conform codului familiei, bunurile obtinute de unul dintre soti prin mostenire sunt bunuri proprii. Singura solutie pe care o vad,ar fi ca tatal d-voatra sa doneze cota parte direct sotiei si nu d-voastra. Sau un contract de schimb intre sotia d-voastra si tatal d-voastra, ea dand apartamentul pe care il detine dinainta casatoriei iar dansul cota parte din apartamentul mostenit impreuna cu d-voastra.