Forum Discuţii juridice Executare silită despagubiri
Discuție deschisă în Executare silită

despagubiri

in urma unui proces,pararul a fost arestat.avocatul din oficiu a stabilit despagubirea de 30000 ron,paratul a fost deacord. intrebarile sunt; daca paratul este arestat, cine imi da despagubirea? daca nu primesc despagubirea, ce demersuri treuie sa fac ,neavind posiilitatea de un avocat? familia lui ar putea fi obligata sa-mi plateasca despagubirea?
Numai daca inculpoatul este minor platesc parintii daunele stabilite de instanta . In rest debitorul personal este cel oibligat .Verificati daca are bunuri insa de obicei acesti infractori sunt insolvabili si este imoosibil sa recuperati daunele.
O mica corectie: nu avocatul din oficiu a stabilit despagubirea, ci instanta.
Dvs. puteti pune in executare hotararea. Mergeti la executor. Acum problema se pune daca persoana respectiva are de unde plati.
Daca avea numai salariu si nici un bun pe numele lui, acum fiind inchis, nu veti putea recupera banii.