Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

Sotia unui domn ( a doua casatorie) sufera de o boala avansata(parkinson dementa senila) si este pus in situatia de a o interna la o casa de batrani deoarece nu o poate ingriji singur pentru ca are varsta inaintata si este cardiac,
Problema care se pune este ca ei au o proprietate comuna si el nu stie cum sa faca ca partea dansei sa nu ajunga pe mainile copilului ei( din prima casatorie) ar vrea sa vanda proprietatea - trebuie bani pentru a-i asigura un trai la azil dansei- ar putea face ea o cedare lui? cum se pot face acte in condiitile in care ea nu stie ce spune?
Doamnei trebuie sa i se numeasca un curator, care cu autorizarea instantei de tutela, sa poata sa semneze un act de partaj cu lichidare de regim matrimonial prin care sotul sa obtina dreptul de proprietate asupra imobilului in schimbul unei sulte care va fi incasata de curator pentru a o ingriji pe doamna.