Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Parti sociale
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Parti sociale

Am si eu o nelamurire. Capitalul minim pe care il poate avea un SRL este de 200 lei , adica 20 parti sociale a cate 10 lei fiecare. stiu ca o parte sociala nu poate avea valoare mai mica de 10 lei. Cea mai mica valoare detinuta din capitalul social poate fi o parte sociala , adica 1 %? N-as putea detine 0.5 % , sa zicem?:sorry:
nu puteti detine 0,5%, veti detine minim 1 parte sociala adica 10 ron = 5% din capitalul social
madalinalina a scris:

Am si eu o nelamurire. Capitalul minim pe care il poate avea un SRL este de 200 lei , adica 20 parti sociale a cate 10 lei fiecare. stiu ca o parte sociala nu poate avea valoare mai mica de 10 lei. Cea mai mica valoare detinuta din capitalul social poate fi o parte sociala , adica 1 %? N-as putea detine 0.5 % , sa zicem?:sorry:

In cazul in care doriti sa detineti 0.5% din capitalul social, va trebui sa aveti un capital social de 2000 lei. In acest caz 1 parte sociala in valoare de 10 lei = 0.5% din capitalul social.

va multumesc !