avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 668 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Parti sociale
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Parti sociale

Am si eu o nelamurire. Capitalul minim pe care il poate avea un SRL este de 200 lei , adica 20 parti sociale a cate 10 lei fiecare. stiu ca o parte sociala nu poate avea valoare mai mica de 10 lei. Cea mai mica valoare detinuta din capitalul social poate fi o parte sociala , adica 1 %? N-as putea detine 0.5 % , sa zicem?:sorry:
Cel mai recent răspuns: madalinalina , utilizator 21:45, 9 Martie 2012
nu puteti detine 0,5%, veti detine minim 1 parte sociala adica 10 ron = 5% din capitalul social
madalinalina a scris:

Am si eu o nelamurire. Capitalul minim pe care il poate avea un SRL este de 200 lei , adica 20 parti sociale a cate 10 lei fiecare. stiu ca o parte sociala nu poate avea valoare mai mica de 10 lei. Cea mai mica valoare detinuta din capitalul social poate fi o parte sociala , adica 1 %? N-as putea detine 0.5 % , sa zicem?:sorry:


In cazul in care doriti sa detineti 0.5% din capitalul social, va trebui sa aveti un capital social de 2000 lei. In acest caz 1 parte sociala in valoare de 10 lei = 0.5% din capitalul social.

va multumesc !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Majorare capital social nik2016 nik2016 Buna ziua, In cazul meu,va rog ajutati ma. Capital social detinut de un asociat 200 lei Cooptarea unui nou asociat cu 50 lei. Cum se completeaza ... (vezi toată discuția)
Mai multe firme, o persoana fizica MihaiOlteanu MihaiOlteanu \"O persoana fizica sau o persoana juridica nu poate fi asociat unic decat intr-o singura societate cu raspundere limitata\" Buna ziua, am si eu o ... (vezi toată discuția)
Parti sociale srl 1968lucian 1968lucian infiintare societate srl cu 2 asociati. Dispun impreuna de 200 ron pt. capitalul social. Doresc sa detina 51, respectiv 49 din partile sociale. Cum se impart ... (vezi toată discuția)