Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Majorare capital social
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Majorare capital social

Buna ziua,
In cazul meu,va rog ajutati ma.
Capital social detinut de un asociat 200 lei
Cooptarea unui nou asociat cu 50 lei.
Cum se completeaza decizia,impartirea partilor sociale,%?!
Multumesc
Gabriela Mihai, Avocat
Buna ziua,
Dumneavoastra 80% si celalalt 20% daca intreg capitalul social devine 250 lei.
Am o nelamurire,va rog sa ma ajutati;
o societate are capitalul social 200 lei
prin cooptare de noi asociati majorare cap.social a cite 10 lei fiecare.
este corect *decizia* pt onrc?

Ca urmare a acestor modificari capitalul social al societatii va fi in valoare de 220lei impartit in 22parti sociale in valoare nominal de 10lei,structura societatii va fi urmatorea:
1. 200 parti sociale in valoare nominal de 10ron,in valoare totala de 200ron,respectiv 94%din capitalul social,
2.un asociat detine 1 parte sociala in valoare nominala de 10ron,in valoare totala de 10 ron,respective 3% din capitalul social,
3.detine 1 parte sociala in valoare nominala de 10ron,in valoare totala de 10ron,respectiv 3% din capitalul social.
Va multumesc,
~ Conținut șters la cerere ~