avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 259 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Majorare capital social
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Majorare capital social

Buna ziua,
In cazul meu,va rog ajutati ma.
Capital social detinut de un asociat 200 lei
Cooptarea unui nou asociat cu 50 lei.
Cum se completeaza decizia,impartirea partilor sociale,%?!
Multumesc
Ultima modificare: Miercuri, 23 Noiembrie 2016
Gabriela Mihai, Avocat
Cel mai recent răspuns: nik2016 , utilizator 19:52, 12 Septembrie 2017
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua,
Dumneavoastra 80% si celalalt 20% daca intreg capitalul social devine 250 lei.
Am o nelamurire,va rog sa ma ajutati;
o societate are capitalul social 200 lei
prin cooptare de noi asociati majorare cap.social a cite 10 lei fiecare.
este corect *decizia* pt onrc?

Ca urmare a acestor modificari capitalul social al societatii va fi in valoare de 220lei impartit in 22parti sociale in valoare nominal de 10lei,structura societatii va fi urmatorea:
1. 200 parti sociale in valoare nominal de 10ron,in valoare totala de 200ron,respectiv 94%din capitalul social,
2.un asociat detine 1 parte sociala in valoare nominala de 10ron,in valoare totala de 10 ron,respective 3% din capitalul social,
3.detine 1 parte sociala in valoare nominala de 10ron,in valoare totala de 10ron,respectiv 3% din capitalul social.
Va multumesc,
~ Conținut șters la cerere ~

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Fuziune societate prin absorbtie enachemariana_2007 enachemariana_2007 Buna ziua. Am parcurs pasii proiectului de fuziune si in urma calculelor am urmatoarea situatie: Soc.M absorbanta Total activ net = 90.035;nr.parti sociale ... (vezi toată discuția)
Calcul aport capital social asociati Sfedu Sfedu Spuneti-mi va rog, la constituirea capitalului social de 200 lei, 20 parti sociale, 10 lei parte, in situatia in care sunt 3 asociati, cu 90%, 9% respectiv 1%, ... (vezi toată discuția)
Majorare capital social JENIFER JENIFER La un srl administratorul si asociatul detin 50% fiecare parti sociale.S-au hotarat sa majoreze capitalul social cu 90.000 lei,fiecare creditand firma cu cate ... (vezi toată discuția)