Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... partaj
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

partaj

Dupa casatorie, am primit de la parintii mei 25000 Euro (donatie prin notariat) cu care am cumparat un apartament. Ulterior, acesta a suferit multiple imbunatatiri si in urma cu 3 ani l-am vandut cu 65000Euro. Acesti bani i-am folosit la constrtuirea unei case. N-am despartit si urmeaza partajul.
Intrebarea este: care din cele doua sume constituie aport personal si nu se impart, cea primita initial sau cea cu care am vandut apartamentul? Multumesc.

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...
Cu certitudine suma initiala primita de la parinti, respectiv cei 25.000 In ceea ce priveste diferenta de pret pana la 65.000 urmeaza a fi stabilit aportul fiecaruia
Nu ati precizat care este momentul in care v-ati casatorit fata de cele doua vanzari . Daca imbunatatirile au fost facute in timpul casatoriei acestea sunt bun comun . Suma de 25.000 euro este bun propriu .
A precizat ca intai s-a casatorit apoi a primit donatia cu care a cumparat un ap.
Daca ati trecut in actul de cumparare al ap faptul ca dvs il cumparati cu banii din donatie, e ok. Desi bunul e comun in acte, dovediti cu actul de cumparare ca ati contribuit 100 % la achizitionarea lui.
Numai 25000de euro, ii puteti socoti ca proprii din acea casa, restul din cat va fi evaluata, se va imparti egal