avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 722 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... denunt calomnios
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

denunt calomnios

Comisar GF intocmeste sesizare penala impotriva unui administrator de firma.
Administratorul firmei face denunt la parchet contra functionarului pe art. 246, 196, 290 cod penal.
Procurorul si prim-procurorul dau NUP, iar sesizarea facuta la comisia de disciplina a fost clasata pe motiv ca fapta nu exista.

Intrebare:

Are sanse comisarul in a actiona administratorul firmei pentru denunt calomnios conf. art. 259 CP si a cere, eventual, daune morale (administratorul firmei a folosit in denuntul la parchet si inscrisuri intocmite de comisarul in control, modificate de el insusi, de administrator, pentru a-si "sustine" denuntul)?

Cel mai recent răspuns: doberv , utilizator 19:09, 9 Martie 2012
sigur ca poate face plangere avand in vedere ca exista o rezolutie ramasa definitiva .
si poate cere si daune
daunele morale se cer odata cu plangerea penala, sau se cer separat?
multumesc.
se pot cere odata cu plangerea ori dupa ce ajunge dosarul in instanta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Denunt calomnios AIAIOANA AIAIOANA Am doua colege care mi-au facut plangere penala pt.inselaciune,fals si uz de fals.Dupa toate cercetarile s-a demonstrat ca nu este asa si am primit de la ... (vezi toată discuția)
Plangere prim-procuror importiva ordonantei + reclamantului lonita lonita Buna ziua, Mi s-a facut o plangere penala prin care am fost invinuit pe nederept ca am lovit pe cineva. Nu exista nicio proba, niciun act medical, este doar ... (vezi toată discuția)
Infractiunea de denuntare calomnioasa LOREDANITA LOREDANITA Buna seara, Daca prin rezolutia procurorului s-a dispus neinceperea urmaririi penale, in temeiul art. 228 alin.6 C. proc. pen raportat la art.10 alin. 1 lit.d ... (vezi toată discuția)