Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Responsabilitate angajator si angajat - altercatie in ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Responsabilitate angajator si angajat - altercatie in trafic

Un angajat al firmei a fost reclamat la politie ca a fost indisciplinat in trafic: a injurat, a depasit periculos, etc. Am declarat numele soferului si am recunoscut masina pe care o conducea. Intrebarea mea este: ce implicatii sunt pentru firma? ce implicatii sunt pentru angajat? Cum se poate apara firma in astfel de situatii dar si pe viitor? As dori sa aflu si baza legala. Multumesc.
Daca tot ceea ce s-a intamplat a fost in timpul programului de lucru atunci il puteti trage la raspundere... eventual efectuati o cercetare disciplinara si apoi aplicati o sanctiune pentru prejudiciile de imagine pe care vi le-a provocat.
El va fi sanctionat si de catre organele de politie pentru faptele comise.
A avut invoire scrisa pentru intervalul orar in care s-a petrecut evenimentul. Deci firma nu raspunde pentru faptele angajatilor ci doar angajatul, ca persoana fizica?
Exact. Daca a avut invoire atunci nici nu se pune problema de cercetare insa va raspunde de faptele comise.