Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Plata ultimei indemnizatii pentru cresterea copilului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Plata ultimei indemnizatii pentru cresterea copilului

Am nascut in iunie 2010, prima plata a indemnizatiei a venit pe 17 august. Vreau sa stiu cand voi primi ultima plata, in iunie-luna nasterii si a terminarii concediului sau august. Normal si logic daca indemnizatia se plateste pe 2 ani, ar trebui in august, sau nu e normal si logic?
Palata indemnizatiei inceteaza cu ziua urmatoare celei in care copilul a implinit varsta de un an sau, dupa caz, 2 ani, respectiv de 3 ani, in cazul copilului cu handicap;

leuca_luminita, utilizator
Ultima plată de indemnizaţie pentru creşterea copilului până la 2 ani este luna iunie 2012, data la care copilul împlineşte vâsta de 2 ani!!!
Dreptul lunii iunie se achită în cursul lunii iulie 2012 Important de reţinut că îndemnizaţia se acordă fix până la data când copilul împlineste 2 ani, respeciv 5 iunie, 20 iunie....