Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... taxa de timbru recurs
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

taxa de timbru recurs

sunt intr-un proces si am pirdut in prima instanta la curtea de apel si acum as vrea sa fac recurs iccj. cand merg sa depun cererea de recurs trebuie sa platesc o taxa de timbru si timbre judiciare inainte?
si cat este valoarea acesteia?
Timbrul judiciar este de 0,15 lei si taxa judiciara este de 50% din :
-taxa datorata pentru cererea sau actiunea neevaluabila in bani, solutionata de prima instanta;
-taxa datorata la suma contestata, in cazul cererilor si actiunilor evaluabile in bani .
La depunerea recursului nu trebuie nici o taxa. Instanta va stabili taxa de timbru si vei primi o citatie in care se mentioneaza cuantumul., Taxa se depune pana la primul termen dupa instiintare.
mii de multumiri