Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... copie hotarare investita cu formula executorie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

copie hotarare investita cu formula executorie

buna ziua,
in cazul in care am nevoie de o copie legalizata a unei hotarari judecatoresti care a fost deja investita cu formula executorie in anul 2002, pot depune o cerere la judecatorie si sa cer direct o copie legalizata a acelei hotarari purtand deja mentiune "investita cu formula executorie"???

Sau trebuie sa fac din nou o cerere de investire cu formula executorie? in acest ultim caz, daca nu detin o hotarare originala, ci doar o copie legalizata este posibil sa obtin investirea?
va multumesc
Hotararea investita cu formula executorie se elibereaza o singura data, daca o pierdeti sau o distrugeti, puteti obtine doar un duplicat.
veti obtine o copie legalizata si puteti sa o puneti in executare.
va multumesc pt raspunsuri.
asa ma gandeam si eu, ca e suficient sa cer o copie legalizata direct dupa hotararea investita. dar am sunat la registratura judecatoriei si mi-au spus ca trebuie sa cer din nou investirea. ma gandesc ca doamna poate nu stia exact