Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Probleme mari cu proprietarul unui imobil inchiriat
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Probleme mari cu proprietarul unui imobil inchiriat

Buna ziua,

Ma confrunt cu urmatoarea problema: am inchiriat un imobil. Am facut un contract direct cu proprietatul pe 6 luni in care se mentiona ca imobilul predat e in stare buna si termenul de preaviz anulare este de 15 zile. La administratie insa proprietarul a trecut in contractul cadru doar 2 luni. Acesta ne hartuieste efectiv: ca am stricat masina de spalat, care e perfect functionala insa, pentru ca nu am fi stres-o de apa dupa utilizare, ca igrasia a aparut din cauza noastra, ca am fi "brutalizat" dulapuri. De fapt, in afara de igrasie, care nu parea sa fie la inchiriere, totul este perfect. Acest domn ne hartuieste pe mine si prietenul meu sa ii achitam contravaloarea zugravelii, ca zice ca e necesara din cauza igrasiei si ne ameninta la telefon. Noi am inregistrat convorbirea. Cheile nu a vrut sa le preia. Am plecat la data expirarea celor 2 luni si am facut proces verbal cu un martor, unde am trecut ce se afla in casa (mobile) si indexul la utilitati. Ma tem ca acest domn sa nu ne dea in judecata sau ca nu se duca la politie sa ne acuze ca am furat ceva. Am zis sa trimitem prin curier cu confirmare cheile si daca nu le primeste sa le aruncam la gunoi. Este vreo acoperire pt el din punct de vedere legal? Noi pur si simplu cedam nervos. Am zis ca facturile restante sa ni le trimita prin posta.
Va rog frumos sa imi dati un sfat. As vrea sa platim, bineinteles, facturile la termen si atat, sa scapam de cel care ne-a inchiriat...
Incercati pe cat posibil sa solutionati problemele ridicate de proprietari in termeni amiabili,pentru a indeparta eventualitatea unei actiuni in instanta
In situatia in care la predarea imobilului s-a constatat buna functionare a utilitilor si bunurilor predate catre dvs,se impune sa negociati eventualele pretentii referitoare la aparititia de consecinte ale neatentiei dvs (egrasie)
Este de preferat sa solutionati decent si direct cu proprietarul toate problemele aparute in urma preluarii apartamentului
Nu se justifica atitudinea de nepredare chei de acces in apartament catre proprietar,iar eventuala dvs atitudine de aruncare a acestora da drept proprietarului sa suspecteze sau sa interpreteze in mod defavorabil dvs
Multumesc! Bun, dar daca nu accepta sa primeasca acele chei? Si daca ne hartuieste? Mentionez ca in contract nu scria ce bunuri sunt in apartament si daca dvs. stiti ce inseamna "bun/curat"... este minunat. Nimic din apartament nu era nou, asta va pot spune. Dl proprietar este o persoana in varsta, care are impresia ca un obiect care nu este nou poate sa fie ca unul nou. Cat despre igrasie, ea se poate curata si fara a zugravi. Daca vorbea frumos si nu ne ameninta, cumparam solutie speciala si faceam curat, nu era problema... Cum sa ne purtam amiabil daca nu avem cu cine?!
eliz_k, utilizator
Amenintarile sunt ca ne vom pierde locul de munca, ne va face rau, ne va urmari cu telefonul si ne va publica actele pe net...
Domnul a vrut sa punem mileuri, am pus; a vrut sa punem hartii in dulapuri, am pus, a vrut sa punem cearceaf pe masina de spalat, am pus, etc...Cred ca are tulburare obsesiv compulsiva..Eu cred ca noi am fost oameni de inteles si deschisi...
eliz_k, utilizator
Am patit exact acelasi lucru cu un mos nebun..dupa ce am predat garsoniera mia facut plangere la politie pt furt, inselaciune si distrugere. A avut proces verbal de predare primire, chitante , am dat o declaratie cum ca delireaza si Am primit NUP si apoi el a atacat NUP-ul in instanta unde a pierdut.

Pot sa va zic sa stati linistit nu prea are ce sa faca din punct de vedere penal iar pe civil e greu de zis, daca va veti judecata va trebui sa justifice totul cu facturi, si sa plateasca taxa de timbru.