Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... LIPSA MARTOR
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

LIPSA MARTOR

am fost citat ca martor intr-un proce penal.pot sa am dreptul la un avocat din oficiu,,si ce mi se poate intimpla daca nu pot sa ma prezint ptr ca acum lucrez in alt oraS LA CCA 600 DE KM DE LOCUL UNDE SE DESFASOARA PROCESUL ..VA MULTUMESC ANTICIPAT
Martorilor nu este recunoscut prin lege dreptul la aparator.Daca nu va prezentati , ati putea fi adus cu mandat de aducere si chiar amendat.
Teoretic , ascultarea dvs. , pentru motive intemeiate, s-ar putea face si prin comisie rogatorie, adica la locul unde va aflati .
nu o sa fiti reprezentat de avocat din oficiu.
rugati-va sa nu fie neaparat necesara audierea dvs deoarece se pate emite chiar mandat de aducere si puteti fi amendat.