Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cum mut data procesului mai devreme.
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Cum mut data procesului mai devreme.

Buna ziua. In data de 26 ian. a.c. am dat in judecata institutia unde am lucrat pentru neplata salariilor compensatorii. La judecatoria mare ne-au dat termen ( suntem 14 persoane, e actiune comuna ) pe data de 28 Iunie 2013. Cum putem muta procesul mai devreme ,avand in vedere ca pana in 2013 poate nu mai avem pe cine executa ?
buna. am vazut ca si tu nu ai primit salariile compensatorii. si mie mi au promis sal comp anul trecut in oct cand au inchis punctul de lucru dar nu le am primit.m-am uitat in decizia pe care am primit-o si acolo scrie ca -odata cu achitarea drepturilor salariale salariatul va beneficia si de drepturile legale.nu sti daca se refera la sal comp?nu stii ce conditii sunt ca sa primesti sal comp?si eu m-am gandit sa i dau in judecata
La mine este scris in decizie despre acest drept care este in urma unui ccm valabil la nivel de unitate. Pe gura sa nu crezi nimic. Mentionez ca am lucrat la stat. Oricum sal. comp. nu mai exista in noul cod al muncii si ai dreptul la ele doar daca aveai ccm valabil la nivel de unitate in momentul incheierii cim.Vezi ca poti sa-i dai in judecata in termen de 6 luni. Esti cam la limita.