Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie somaj, drepturi someri!
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie somaj, drepturi someri!

Buna ziua. Apelez din nou la sfaturile dvs f utile.
Sunt in somaj de 2 luni. Daca ma angajez in perioada imediat urmatoare, in ce conditii mai pot beneficia de acei 30% din indemnizatia de somaj? Am inteles ca trebuie neaparat sa fie un contract pe perioada nedeterminata, cu program 8 h/zi. Dar daca mi se face contract pe determinata de 3/ 6 luni nu mai pot beneficia de cei 30% sub nici o forma? Exista si varianta cu suspendarea indemnizatiei,sau ceva de genul, insa in ce context?
Va multumesc anticipat!
1. - Cand va angajati va prezentati la Agentia de Somaj cu o copie dupa CIM.
- Nu conteaza in ce localiate va angajati, in cateva zile sa prezentati la Agentia de Somaj copie dupa CIM (alfel veti restitui indemnizatia de somaj plus penalizari si dobanzi).

2. Daca dupa cele 6 luni va face CIM pe perioada nedeterminata nu mai puteti relua somajul.

3. - Daca dupa cele 6 luni va inceteaza CIM atunci puteti relua somajul de unde a ramas, adica inca 4 luni de somaj.
- Pentru asta va prezentati la Agentia de Somaj cu o copie dupa decizia de incetare a CIM.

Si daca nu am cum sa anunt AJOFM-ul de angajarea mea decat dupa cca 14 zile(pentru ca n-o sa fiu in oras) e tarziu? cum altfel as putea anunta? Intreb pentru ca nu vreau sa am probleme si sa fiu " datoare"!
Inca o intrebare, alt subiect: proprietar in actul casei este doar tatal. Mama, ca si sotie, are vreun drept? si cum ar putea avea si ea drepturi egale?
Multumesc din suflet!
1. - Incercati sa anuntati AJOFM in scris prin posta sau e-mail.
- Sau vorbiti inainte la AJOFM sa va spuna cum sa procedati.

2. Intrebarea a doua o puneti pe sectiunea "Drept civil... " de pe forum.