avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 422 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie somaj, drepturi someri!
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie somaj, drepturi someri!

Buna ziua. Apelez din nou la sfaturile dvs f utile.
Sunt in somaj de 2 luni. Daca ma angajez in perioada imediat urmatoare, in ce conditii mai pot beneficia de acei 30% din indemnizatia de somaj? Am inteles ca trebuie neaparat sa fie un contract pe perioada nedeterminata, cu program 8 h/zi. Dar daca mi se face contract pe determinata de 3/ 6 luni nu mai pot beneficia de cei 30% sub nici o forma? Exista si varianta cu suspendarea indemnizatiei,sau ceva de genul, insa in ce context?
Va multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 14:22, 14 Martie 2012
1. - Cand va angajati va prezentati la Agentia de Somaj cu o copie dupa CIM.
- Nu conteaza in ce localiate va angajati, in cateva zile sa prezentati la Agentia de Somaj copie dupa CIM (alfel veti restitui indemnizatia de somaj plus penalizari si dobanzi).

2. Daca dupa cele 6 luni va face CIM pe perioada nedeterminata nu mai puteti relua somajul.

3. - Daca dupa cele 6 luni va inceteaza CIM atunci puteti relua somajul de unde a ramas, adica inca 4 luni de somaj.
- Pentru asta va prezentati la Agentia de Somaj cu o copie dupa decizia de incetare a CIM.

Si daca nu am cum sa anunt AJOFM-ul de angajarea mea decat dupa cca 14 zile(pentru ca n-o sa fiu in oras) e tarziu? cum altfel as putea anunta? Intreb pentru ca nu vreau sa am probleme si sa fiu " datoare"!
Inca o intrebare, alt subiect: proprietar in actul casei este doar tatal. Mama, ca si sotie, are vreun drept? si cum ar putea avea si ea drepturi egale?
Multumesc din suflet!
1. - Incercati sa anuntati AJOFM in scris prin posta sau e-mail.
- Sau vorbiti inainte la AJOFM sa va spuna cum sa procedati.

2. Intrebarea a doua o puneti pe sectiunea "Drept civil... " de pe forum.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Somaj paganel10481 paganel10481 ce ar trebui sa fac in cazul in care mi-am gasit de munca si eu sunt inca in somaj . (vezi toată discuția)
Pot beneficia de cei 30% din indemnizatia de somaj? adrian962 adrian962 buna ziua as dori sa va adresez o intrebare dar mai intii ar trebiu sa va relatez situatia de fapt sint in somaj pe perioada 01 dec 2014/ 31 dec 2015.am ... (vezi toată discuția)
Angajare din somaj pe perioada determinata boruzidoina boruzidoina Buna ziua , sunt in urmatoarea situatie,incepand cu data de 04.01.2013 sunt inregistrata ca somer ,nu am primit inca indemnizatia ,cred ca in februarie ... (vezi toată discuția)