Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... dreptul muncii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

dreptul muncii

Un salariat are varsta de 68 de ani si nu a depus dosarul de pensionare.
In situatia acesta poate fi angajatul unei institutii publice cu jumatate de norma avand functia de baza la o alta institutie?
Art. 35 C.mun. prevede:
(1) Orice salariat are dreptul de a munci la angajatori diferiti sau la acelasi angajator, in baza unor contracte individuale de munca, beneficiind de salariul corespunzator pentru fiecare dintre acestea.
(2) Fac exceptie de la prevederile alin. (1) situatiile in care prin lege sunt prevazute incompatibilitati pentru cumulul unor functii.

In speta, avand in vedere prevederile legale mai sus citate, persoana respectiva poate fi angajata unei institutii publice cu jumatate de norma avand functia de baza la o alta institutie.
Sunt nascut in data de 26 .10.1944 si lucrez in cadul unei institutii publice. Care este articolul, legea, prevederea legala care ma obliga sa ies la pensie?
Art. 56 C.mun.
(1) Contractul individual de munca existent inceteaza de drept:
.......
c) la data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare; la data comunicarii deciziei de pensie in cazul pensiei de invaliditate, pensiei anticipate partiale, pensiei anticipate, pensiei pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare;
....

Prin urmare , c.i.m. va inceta de drept .... astfel incat posibil ca veti depune dosarul pentru pensionare daca ramaneti fara loc de munca ...