Forum Discuţii juridice Executare silită executare silita a deciziei de imputare
Discuție deschisă în Executare silită

executare silita a deciziei de imputare

Este vorba despre o decizie de imputare emisa unui fost angajat, functionar public, prin care, in urma unui control al Camerei de Conturi s-a dispus restituirea unei sume de bani, reprezentand sporuri. Aceasta decizie nu a fost contestata de catre acesta, dar nici nu a venit sa achite suma dispusa in decizie. Aceasta decizie se poate executa fara vreo alta formalitate? Instiutia inainteaza catre un executor dosarul respectiv sau cum trebuie procedat?
Rog un raspuns, intrucat aceasta intrebare postata pe forumul functionarilor publici nu a primit niciun raspuns.
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.
aleodor27 a scris:

Aceasta decizie nu a fost contestata de catre acesta

In situatia in care angajatul a inteles sa atace in justitie decizia de imputare ,se impune sa asteptati solutia dispusa de instanta de judecata

Consider ca decizia Curtii de Conturi nu poate produce efecte fata de functionarul public,Curtea dispune numai cu privire la activitatea institutiei publice,in consecinta in lipsa unei hotarari judecatoresti prin care sa se dispuna cu privire la aceste sporuri consider ca institutia in speta nu poate purcede la executare.
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
Va multumesc pentru raspunsuri.
Precizez ca este vorba despre acele decizii ce au fost emise de catre conducatorul insitutiei actualilor si fostilor angajati functionari publici, pe baza Deciziei Camerei de Conturi. Pentru cei care au contestat decizia de imputare, am asteptat solutionarea dosarului, inclusiv in recurs. Dar sunt fosti angajati, functionari publici care nu au contestat aceasta Decizie de imputare. Insitutia poate notifica aceste persoane cu privire la debitul pe care il au de achitat, iar daca acestia nu se conformeaza poate un executor judecatoresc sa execute aceasta decizie?