Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Stabilire paternitate
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Stabilire paternitate

O persoana casatorita are 3 copii, dintre care numai unul din ei este al sotului.Ei au fost despartiti in fapt de 5 ani, dar nu au divortat decat la sfarstiul anul 2011.Cu concubinul aceasta mai are 2 copi, a caror filiatie a fost stabilita in favoarea sotului, fiind nascuti in timpul casatoriei. Ce fel de actiune poate promova aceasta pentru a se stabili paternitatea celor 2 copi in favoarea concubinului, actual sot, tatal biologic al copiilor?Cine poate promova aceasta actiune in tagada paternitatii?Copii au 4, respectiv 5 ani, a intervenit prescriptia?
ric_85, utilizator
O actiune in tagada paternitatii copiilor nascuti in timpul casatoriei , pentru a se dovedi faptul ca nu sotul mamei este tatal biologic al celor 2 copii.Ulterior acestei actiuni, poate fi stabilita filiatia celor 2 copii fata de tatal lor biologic , prin recunoasterea paternitatii.
Actiune in tagada paternitatii de catre pretinsul tata biologic art. 432 Cod Civil.
Imi puteti spune si instanta care este competenta, cine ar fi paratul si in cazul in care s-ar promova o astfel de actiune, este de ajuns ca sotul sa fie de acord cu ea pentru a fi admisa.
Daca actiunea este introdusa de catre mama , ca reprezentant legal al copiilor, actiunea se introduce impotriva sotului mamei( tatal din certificatul de nastere). Daca actiunea se intenteaza de catre tatal biologic al copiilor , va fi facuta impotriva sotului mamei si si a copilului( art. 429 Noul cod civil).
Actiunea se introduce la instanta de la domiciliul paratului.
Admisibilitatea cererii nu este in functie de acordul sotului, ci trebuie sa se faca dovada paternitatii tatalui biologic fata de copil , prin mijloacele de proba reglementate de lege, si , implicit dovada faptului ca stabilirea filiatiei copiilor fata de sotul mamei nu corespunde adevarului.
Ana Cristina Margu Birou de mediator , Mediator
Ar fi recomandabil sa va angajati avocat pentru a nu va lovi de probleme care sa va impiedice sa va judecati.
Mai intai va trebui sa rezolvati problema cu tagada paternitatii si de abia apoi va puteti judeca si cu privire la stabilirea paternitatii copilului.
Daca nu incepeti bine ulterior nu cred ca veti mai indrepta lucrurile.
Procesele trebuie sa mearga ceas.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat