Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Decesul copilului in timpul concediului de crestere ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Decesul copilului in timpul concediului de crestere copil pana la 2 ani

Buna ziua.

O speta: avem in firma o salariata care in data de 29.02.2012 a intrat in conced. de ingrijire copil 2 ani pt al doilea copil (dupa incetarea unui alt concediu de crestere copil 2 ani-primul copil - ) , Azi 13.03.2012, ne-a anuntat telefonic ca a decedat copilul(13.03.2012) pasii sunt urmatorii?:

1. transmit azi 13.03.2012 pe revisal incetarea suspendarii contractului
2. revenirea , reactulizarea contractului, o voi face cu data de 14.03.2012 sau dupa cele 3 zile l-a care are dreptul la decesul copilului adica 17.03.2012 ?

o alta problema legata de aceasta salariata este ca in timpul celor 2 ani in care a fost in concediu de ingrijire copil cu primul copil, locul de munca s-a desfiintat.Acum firma ar vrea sa-i faca actele de somaj . Intrebare: dupa revenirea la serviciu sa zic in 17.03.2012 ,trebuie sa-i acorde preaviz firma de 30 de zile -pt somaj- s-au ii desfacem cu data de 18.03.2012 contractul de munca

multumesc anticipat
@ nicoletapasca10

Incetarea suspendarii are loc la data de 13.03.2012, iar revenirea la munca se face cu data de 14.03.2012.

Daca i se acorda cele 3 zile libere platite pentru decesul copilului, atunci efectiv va reveni la munca in data de 17.03.2012 , data cand i se poate înmâna si preavizul pentru desființarea postului ...

Raportul de munca va inceta la data expirarii duratei de preaviz....