Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... penalitati leasing
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

penalitati leasing

Buna ziua,

Firmele de leasing au dreptul sa factureze penalitati firmelor aflate in roerganizare?

Multumesc,
Mirela Man
Da, conform contractului.
Potrivit legii 85/2006 - art. 41, deschidrea procedurii insolventei suspenda curgerea dobanzilor, a majorarilor si a penalitatilor ori a cheltuielilor de orice fel aplicabile creantelor banesti anterioare deschiderii procedurii. Alineatul 2 al aceluiasi articol consacra o exceptie de la suspendarea curgerii dobanzilor, majorarilor sau penalitatilor si ea priveste creantele garantate.Astfel se precizeaza ca, creantele garantate se inscriu in tabelul definitiv si/sau tabelul definitiv consolidat la valoarea determinata de un evaluator, conform standardelor internationale de evaluare.

In continuare, alineatul 3 al aceluisi articol stabileste regimul juridic al accesoriilor nascute ulterior deschiderii procedurii. O prima conditie pentru a se putea calcula dobanzi, majorari, penalitati si orice fel de cheltuieli ulterior deschiderii procedurii este aceea care impune existenta unui plan de reorganizare. Astfel, pentru a se putea percepe accesorii, este necesar ca debitorul sa fie supus procedurii reorganizarii. O a doua conditie este ca reorganizarea sa aiba sorti de izbanda, adica sa conduca la redresarea debitorului, pentru ca daca planul de reorganizare esueaza, accesoriile se suspenda, cu exceptia creantelor garantate. In sfarsit, plata dobanzilor, majorarilor, penalitatilor sau cheltuielilor se va face potrivit actelor din care rezulta si in conformitate cu prevederile programului de plati.
multumesc