Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... plangere prealabila abuz in serviciu
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

plangere prealabila abuz in serviciu

Am fost condamnat pentru abuz in serviciu prev de art 246 raportat la art 248/1 desi nu exista plangere prealabila conf art 258 alin2Cp
Desi am invocat acest lucru in recurs instanta nu a tinut cont motivand ca pentru art 246 rap la art 248/1 nu se aplica art 258 alin 2
Este posibil asa ceva? intrucat legea 58/2008 este destul de clara cred
nu vi se aplica din doua considerente :

1. din ce spuneti nu faceti parte din categoria de functionari mentionata la art 258 alin 1
2. oricum, chiar daca ati fi fost procedura plangerii prealabile nu se aplica infractiunii de la art 248 ind 1
daca inculpatul este functionar public cf art 147 (1) CP si este trimis in judecata ptr infract prevazuta de art 248 (1) CP sau numai unul dintre aceste 2 cazuri subzista, nu este necesara plingerea prealabila. Art 258 (2) este clar in aceasta privinta.