Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Sunt trecuta la cheltuieli la 2 asociatii de ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Sunt trecuta la cheltuieli la 2 asociatii de proprietari distincte...

Buna ziua, am o problema. Sunt trecuta cu cheltuielile la 2 asociatii de proprietari distincte. Adica platesc in 2 locuri (la parintii mei acasa si mai nou la prietenul meu, pe care il vizitez zilnic, ce-i drept...dar asta nu inseamna ca stau la el...probabil niste vecini "de treaba"#-o au avut grija sa fiu trecuta). ce pot sa fac?Exista posibilitatea sa ma scot macar dintr-o parte?Sa nu platesc in doua locuri?Daca da?Cum sa dovedesc?:sorry:Multumesc.
Solicitati de la administratia blocului unde locuiti impreuna cu parintii o adeverinta din care sa reiasa ca platiti toate cheltuielile, si prezentati-o la "cealalta asociatie" impreuna eventual cu o copie de pe cartea de identitate a dvs.
Prietenul dvs. sau parintii acestuia daca sunt proprietari ai apartamentului, sa formuleze in scris o cerere la Presedintele de bloc, ca sa va scoata de pe lista de intretinere (sa anexeze si inscrisurile aratate anterior).Solicitati un nr. de inregistrare pe copia cererii.
Sper sa reusiti!
Multumesc frumos pentru sfaturi...cred ca cererea o fac direct aosciatiei in conditiile in care e posibil ca insusi presedintele blocului sa fi facut reclamatia...nu sunt sigura..sper ca reusesc si repede astfel incat sa nu plateasca prietenul meu cheltuielile si pt mine luna asta
ContSters20980, utilizator
Prietenul Dvs poate contesta lista de plata in termen de 5 zile de la data afisarii. In contestatie va mentiona ca Dvs nu locuiti acolo, dovedit cu adeverinta de la asociata Dvs (unde locuti cu parintii). Cereti recalcularea costurilor; luati nr de inregistrare pe exemplarul Dvs, unul il lasati la presedinte; sunt obligati sa va raspunda in scris in 7 zile.
Pe viitor: toate modificarile (in plus sau minus) la nr persoane se comunica IN SCRIS presedintelui.
Succes!
dborsanu a scris:

Prietenul Dvs poate contesta lista de plata in termen de 5 zile de la data afisarii. In contestatie va mentiona ca Dvs nu locuiti acolo, dovedit cu adeverinta de la asociata Dvs (unde locuti cu parintii). Cereti recalcularea costurilor; luati nr de inregistrare pe exemplarul Dvs, unul il lasati la presedinte; sunt obligati sa va raspunda in scris in 7 zile.
Pe viitor: toate modificarile (in plus sau minus) la nr persoane se comunica IN SCRIS presedintelui.
Succes!
contestatia SCRISA poate fi depusa la asociatie in 10 zile, nu in 5
ContSters61266, utilizator
dborsanu a scris:

Prietenul Dvs poate contesta lista de plata in termen de 5 zile de la data afisarii.

Normă metodologică din 19/12/2007
Publicat în Monitorul Oficial, Partea I nr. 43 din 18/01/2008
de aplicare a Legii nr. 230/2007 privind înfiinţarea, organizarea şi funcţionarea asociaţiilor de proprietari
Art. 12. - Proprietarii membri ai asociaţiei, pe lângă drepturile şi îndatoririle prevăzute în statutul asociaţiei de proprietari, au şi următoarele drepturi şi obligaţii:
A. Drepturi:
d) să primească explicaţii cu privire la calculul cotei de contribuţie la cheltuielile asociaţiei de proprietari şi, eventual, să o conteste la preşedintele asociaţiei de proprietari, în termen de 10 zile de la afişarea listei de plată. Preşedintele asociaţiei de proprietari este obligat să răspundă la contestaţie în termen de 7 zile;