Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Intretinere bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Intretinere bloc

Buna ziua. Am cumparat un apart de 3 cam la data de 08.10.2019. M-am inscris in asociatia de proprietari cu cerere..si totodata am facut si o cerere cum ca in apart nu locuieste nimeni pe o perioada de 3 luni.In data de 17 oct am inceput lucrarile de renovare..cu un singur domn, care pana la 17 sept a terminat cu zugravitul. La intretinere pe luna oct mi-au fost trecute 2 persoane..cu explicatia verbala ca in sedinta adunarii generale,s-a hotarat sa treaca la intretinere si muncitorii. Am platit...insa am facut si o contestatie la care nu mi s-a raspuns. Acum ,mai nou, cand am mers sa-mi platesc intretinerea ptr luna noiembrie,,constat ca din nou am doua persoane la intretinere. Va rog sa-mi spuneti daca e legal si ce solutii am sa rezolv aceasta situatie...dat fiind faptului ca d-l presedinte,nu da raspuns la cererile facute sau la contestatii.Le preia sotia dansului(casier al blocului) si se fac pierdute. Va multumesc anticipat!
karageta, utilizator
Hotararea adunarii generale de impunere numar persoane este abuziva deoarece lucrarile la apartament pot fi executate de una persoana sau de o echipa formata din "n" persoane
Pentru solutionare discutati direct cu presedintele de asociatie de proprietari care detine autoritatea si competenta sa dispuna acte si actiuni pentru inregistrarea corecta si reala a numarului de persoane care locuiesc provizoriu sau definitiv in imobil
daca presedintele de asociatie intelege sa nu raspunda la cererile oficial adresate,sesizati oficial serviciul specializat din primarie
Pentru a dovedi interesul dv in solutionare,aveti dreptul sa notificati oficial presedintele de asociatie cu obligatia inregistrarii corecte a numarului de persoane care locuiesc in apartament-sub sanctiunea obligarii la plata a cheltuielilor aferente solutionarii in instanta
Legiuitorul a dispus inregistrarea in evidenta de calcul a persoanelor care locuiesc provizoriu minimum 15 zile/luna sau definitiv in imobil,or in cazul dv muncitorul nu a locuit efectiv 24 de ore ci strict program de lucru....
Va multumesc foarte mult ptr raspuns.Am sa contest in scris din nou numarul de persoane si cheltuielile adaugate. Fondul de rulmet ,respectiv 470 lei,,este normal sa mi-l treaca la plata,tinand cont ca apart l-am cumprat de 45 zile si de doar 2 luni si jumatate pana la sfarsitul anului? Multumesc anticipat!
karageta, utilizator
Intrebare: credeti ca acel meserias care renoveaza apartamentul se teleporteaza direct in interior sau foloseste scara blocului / liftul? Cu materialele pentru renovare tot asa face? Dar cu deseurile / molozul rezultat din renovare? Dar cu mizeria rezultata pe scara blocului de la carat materiale / moloz? Sa intrebam si de disconfortul creat celorlalti vecini cu zgomotul de la renovare? Si, fiind "un singur domn" foarte posibil ca lucrarea sa dureze destul de mult.
Dupa ce va raspundeti la toate intrebarile astea, luati in considerare ca pentru o persoana la intretinere se platesc in jur de 15-20 de lei si apoi, in fata oglinzii, intrebati-va si raspundeti-va singur dar sincer: pe bune, chiar sunt pregatit sa stau la bloc?
Cred ca nu ati fost suficient de atent,d-le administrator! Baiatul a lucrat timp de FIX O LUNA(ptr ca doar s-a zugravit),iar la interetinere au fost trecute 2 pers, doua luni. Nu rastalmaciti si nu va dati cu presupusul, cat a durat ,cat moloz si cat zgomot. Credeti ca sunt datoare sa platesc ptr o perioada de mai multe luni,prezenta unui om care a venit 4 ore pe zi in imobil .timp de O LUNA,REPET?? Putinele materiale au fost carate de proprietar iar baiatul care venea sa zugraveasca,urca zilnic pe scari ptr ca avea ca si ,,linie de transport,, , o bicicleta si din bun simt ,nu urca cu liftul! Ce ziceti de asta?.. iar mizeria de pe scara blocului despre care vb, nu se pune problema. Mai sunt si oameni educati si de bun simt,astfel incat ,in urma lor sa stranga . Credeti ca ptr a locui la bloc, trebuie sa acceptam sa fim inselati? Mai mult de atat,daca in apart nu locuieste absolut nimeni si este trecuta oricum o persoana la intretinere, care nu foloseste nimic din cele mentionate de dvs, nu credeti ca este suficient? Disconfortul creat,este permis conform legii, respectand orele de liniste si decibelii! Daca dvs puteti renova o casa in liniste totala,atunci imi cer scuze. Ce-ati zice sa respectam mai mult legea! Președintele asociației de proprietari răspunde în scris la sesizările și contestațiile scrise ale
proprietarilor din condominiu în termen de maximum 10 zile de la primirea acestora (art.57 pct.e).
karageta, utilizator