Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu pentru cresterea copilului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu pentru cresterea copilului

Lucrez la o firma de constructii si datorita timpului nefavorabil am stat acasa (concediu fara salariu). Trebuie sa nasc in iunie. As vrea sa-mi iau concediu medical deoarece nu ma simt bine
1. Mai am dreptul la cele 126 zile pre si post natal daca imi iau medical , si cate zile de medical imi pot lua (excluzand cele 126 zile)
2. Am dreptul la concediu pentru ingrijirea copilului daca am fost concediu fara salariu?
Multumesc mult
Incepand cu luna a 7 a puteti beneficia de concediul prenatal,pana la data nasterii si obligatoriu 42 de zile dupa nastere.Pana atunci,putet intra in medical pt. boala obisnuita,aveti dreptul la 90 de zile daca nu ati mai avut cm in ultimul an, fara avizul medicului expert.

Cat despre concediul si indemnizatia de crestere copil,va trebuie 12 luni anterioare nasterii in care ati obtinut venit,sau v-ati aflat in perioada asimilata.
Nu stiu exact cum s-a produs intreruperea de activitate in cazul dvs.posibil sa va aflati in situatia ca acea perioada sa fie considerata asimilata si sa puteti beneficia de ccc,daca v=ati aflat in perioada de intrerupere temporara a activitatii, din initiativa angajatorului, fara incetarea raportului de munca, pentru motive economice, tehnologice, structurale sau similare, potrivit legii adica ati avut suspendat cim ul cu art.52(1)litc Codul Muncii:
(1) Contractul individual de munca poate fi suspendat din initiativa angajatorului in urmatoarele situatii
......
c) in cazul intreruperii sau reducerii temporare a activitatii, fara incetarea raportului de munca, pentru motive economice, tehnologice, structurale sau similare;
ContSters136493, utilizator
violet_violet a scris:

Lucrez la o firma de constructii si datorita timpului nefavorabil am stat acasa (concediu fara salariu). Trebuie sa nasc in iunie. As vrea sa-mi iau concediu medical deoarece nu ma simt bine
1. Mai am dreptul la cele 126 zile pre si post natal daca imi iau medical , si cate zile de medical imi pot lua (excluzand cele 126 zile)
2. Am dreptul la concediu pentru ingrijirea copilului daca am fost concediu fara salariu?
Multumesc mult

VA ROG SA MA JUTATI SI PE MINE IN LUNA AUGUST FAC 12 LUNI DE MUNCA SI VOI AVEA O SARCINA DE 3-4 LUNI DUPA CE FAC UN AN DE MUNCA POT INTRA IN CONCEDIU SAU SUNT NEVOITA SA MERG PANA LA 6 LUNI DE SARCINA ?
SI SEFII IMI POT DESFACE CONTRACTUL CA AU AFLAT CA SUNT INSARCINATA?

va rog ajutati ma si pe mine
ghiuli, utilizator
1. Daca l-ati anuntat pe angajator, in scris, ca sunteti gravida si ati atasat si o adeverinta de la medicul de familie (sau ginecolog) nu va mai poate concedia.

2.- In ce fel de concediu vreti sa intrati?
- Daca vreti concediu de odihna sau concediu medical, le puteti lua.
- Daca vreti CCC acesta este posibil daca in cele 12 luni premergatoare nasterii copilului ati avut venituri din salarii, din activitati independente sau agricole sau perioade asimilate (concedii medicale, concediu de maternitate etc.).

3. Obs.: Nu mai scrieti exclusiv cu majuscule ca este obositor de citit si este si impotriva regulamentului de postare!
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane