Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Accident cu masina firmei si nu avea rca
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Accident cu masina firmei si nu avea rca

am avut Accident cu masina firmei si nu avea rca si acum mie a venit notificare de la firma de casaco la care a avut omul care l-am lovit si imi cere sa i platesc daunele dar intrebara mea este cine raspunde eu sau firma ca masian e a ei si daune care o ceri ei e foarte mare
daca accidentul a fost savirsit in legatura cu atributiile de serviciu, se raspunde in solidar: firma in solidar cu salariatul.
Pot chema in judecata soferul pentru plata daunelor sau pot recurge la Fondul de Protectie a Victimelor Strazii (FPVS).
Acesta din urma protejeaza victimele accidentelor provocate de vehicule, care au obligatia sa incheie RCA, dar sunt neasigurate.
Recuperarea daunele de la Fondul de Protectie a Victimelor Strazii este mult mai rapida decat recuperarea banilor de la dvstra care presupune un proces,si s -ar putea sa opteze in cele din urma pentru aceasta varianta.
Plata daunelor de catre FPVS nu o avantajeaza insa persoana vinovata de accident. Asta pentru ca, in situatia in care plateste daunele, fondul isi va recupera mai apoi banii de la persoana vinovata pe cale amiabila sau cu ajutorul justitiei, chiar si prin executare silita daca este cazul.
Responsabilitatea este comuna:
-proprietarul care avea obligatia asigurarii RCA a autovehiculului,
-soferul care a condus autovehiculul fara sa aiba documentele conform Codului Rutier :
Art. 101
(1) Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta
in clasa a III-a de sanctiuni urmatoarele fapte savarsite de persoane fizice:
18. nerespectarea obligatiei conducatorului de vehicul de a avea
asupra sa documentele prevazute la art. 35 alin. (2).