Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mutarea Gardului
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mutarea Gardului

Buna ziua,
Vin cu rugamintea la dumneavoastra de a ma invata ce pot face cu vecinii din stanga si dreapta mea pentru ca nu respecta hotarul de gard si exista cadastru la toti 3 eu am o alee de 4 metri unde e drum de servitute doar a mea este in cadastru pe care am cumparat acel teren si sunt singurul propietar ei au intrat in mine si nu vor sa imi restituie ce imi apartine.
Ce as putea face?
Acest lucru se va face in cadrul procesului pe care il veti porni cu ocazia efectuarii expertizei topografice. Daca faceti dvs o expertiza inainte de a porni procesul, ea va fi extrajudiciara si nu va fi luata in considerare de judecator. Efectuarea unei expertize topo in cadrul unui asemenea proces este obligatorie pentru ca fiind vorba de date tehnice, sigura proba care sa dovedeasca pretentia dvs va fi aceasta expertiza. Anterior introducerii procesului, eventual puteti face dvs niste masuratori sa stiti la ce sa va asteptati cu ocazia efectuarii expertizei topo in timpul procesului.
Nu va suparati ca va intreb dar aveti idee cam cat m-ar costa cu totul aceasta actiune si daca imi voi recupera bani si de la cine? Va multumesc mult.
Va trebui sa luati legatura cu un avocat. NU exista onorarii minime sau maxime. Cheltuielile de judecata le recuperati daca veti castiga procesul, de la vecinii dvs care vor fi parati in proces.