Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... ridicarea dreptului de administrarea patrimoniului a ...
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

ridicarea dreptului de administrarea patrimoniului a unei firme intrate in insolventa

buna dimineata,
daca o firma a intrat in insolventa,a fost numit un administrator judiciar,asta nu inseamna ca firmei i se ridicat si dreprul de a.si administra parimoniul?
Judecatorul-sindic va putea ordona ridicarea, in tot sau in parte, a dreptului de administrare al debitorului odata cu desemnarea unui administrator judiciar .... Dreptul de administrare al debitorului inceteaza de drept la data la care se dispune inceperea falimentului.
Ridicarea / mentinerea dreptului de administrare, la intrarea unei societati in procedura generala a insolventei, trebuie sa fie mentionata expres in sentinta de deschidere. In cazul in care acest aspect este omis, recomandabil este sa solicitati administratorului judiciar un inscris prin care sa stabileasca eventuala mentinere a dreptului de administrare, precum si limitele acestui drept.
La faliment e mai simplu, dupa cum ati vazut.
buna dimineata,
ni s.a spus de catre administratorul judiciar ca ,pentru a se putea apela la fondul de garantare a creantelor salariale,firma nu trebuie sa mai aiba dreptul de a.si administra bunurile.cum putem afla daca i.a fost ridicat acest drept?multumesc!
freeelis a scris:

Judecatorul-sindic va putea ordona ridicarea, in tot sau in parte, a dreptului de administrare al debitorului odata cu desemnarea unui administrator judiciar .... Dreptul de administrare al debitorului inceteaza de drept la data la care se dispune inceperea falimentului.

Dar daca mandatul administratorului inceteaza de drept la o luna dupa intrarea in insolventa ? Mandatul era pe patru ani si a expirat, termenul de expirare fiind trecut si in Certificatul constatator.
Persoana in cauza mai este administrator sau nu?
Nu are nici o legatura ridicarea dreptului de administrare cu intocmirea dosarului de recuperare a creantelor salariale din fondul de garantare.