Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Schimbare numelui vechiului proprietar cu numele ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Schimbare numelui vechiului proprietar cu numele noului proprietar la intretinere(pe panou)

Buna ziua,am vazut ca sunteti singurul moderator online.
As avea o intrebare la dvs,
Am cumparat un apartament care am mai fost locuit.Cum schimb numele de la intretinere cu numele meu,noul proprietar?Trebuie sa merg la administrator?Cu ce acte?

Va multumesc pentru rabdare,astept raspunsul!

O zi frumoasa!

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/con...
Trebuie sa mergeti la presedintele asociatiei cu o copie a actelor de proprietate cu o cerere
daca este cazul in care sa inscrieti numarul de persoane pentru intretinere.
Prin cumpararea apartamentului ati devenit proprietar pe acel spatiu. Pentru a deveni membru al as. prop. cu drepturi si obligatii legale, trebuie sa mergeti la asociatie, sa predati o copie a actelor de proprietate, sa intocmiti o cerere simpla prin care solicitati sa deveniti membru al as. prop. Trebuie sa mai semnati un acord de asociere si un tabel anexa la acordul de asociere. Va mai sfatuiti cu presedintele as. prop. care cunoaste procedura.
Succes!
Conform legii 230/2007 si HG 1588/2007, cumparatorul este obligat sa depuna la asociatia de proprietari o copie a contractului de vanzare-cumparare.
Asa va inregistrati la asociatie ca proprietar al apartamentului. Totodata puteti sa faceti o cerere pentru a adera la sociatie, pentru a deveni membru al asociatiei cu toate drepturile si obligatiile.
La asociatie trebuie sa mai duceti si datele sau copii ale documentelor membrilor de familie pentru a fi consemnati in cartea de imobil si pentru a fi luat in calculul cheltuielilor de intretinere cu numarul persoanelor ce locuesc in apartament.