Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... ANULARE ACT .
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

ANULARE ACT .

Buna seara , o speta in civil avand ca obiect - anulare act , actul fiind o nota de constatare pe tema Legii 18/1991 a Fondului Funciar , organul emitent fiind Primaria .Actiunea pentru - anulare act a fost introdusa la Judecatorie ca instanta de fond.Parti in cauza sunt reclamantul persoana fizica si parat Primaria comunei X si Primarul comunei X .Pana in prezent , instanta nu a intrat sa cerceteze fondul cauzei , insa acordat un termen in vederea stabilirii cadrului procesual si a dispus citarea partilor pentru termenul urmator .Intrebare : este competenta Judecatoria sa solutioneze aceasta actiune - anulare act - pe dreptul comun sau trebuie sa-si decline competenta in favoarea Tribunalului -Sectia Contencios Administrativ ?
legea 18 instituie o competenţă derogatorie fată de dreptul comun in sensul competentei judecatoriei civile si nu a instantei de contencios administrativ