avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1023 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... propietate in litigiu
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

propietate in litigiu

Situatia este asa: in 2009 am cumparat o constructie in curs de finalizare de la o persoana fizica care la randul ei a cumparat-o de la o societate .In felul acesta eu am devenit al 3 lea propietar. In decembrie 2011 am primit o instiintare de la OCPI, prin care mi se aduce la cunostinta ca propietatea pe care o detin este blocata, deoarece s-a deschis un proces la Bucucuresti in care se contesta actul de vanzare cumparare dintre primul si al doilea propietar (1 propietar a dat faliment, si nici nu este de gasit)In felul acesta intelegand ca si actul meu de vanzare cumparare este incert. As dori daca se poate un sfat: ce pot sa fac eu in situatia asta ( cine stie cat se lungeste procesul-si ce rezultat va avea), si daca pot sa cedez propietatea unei alte persoane care cunoaste situatia, in baza carui articol;eu trebuie sa particip la proces?,cine ma despagubeste? Va multumesc
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 22:33, 14 Martie 2012
Nu ati precizat concret temeiul juridic al actiunii introduse la instanta
Posibil sa fie formulata actiune revocatorie,situatie in care instanta,in raport de actiune si de aparari poate dispune hotarare de revocare a contractului de vanzare-cumparare imobil
Avand in vedere interesul partilor ,exista posibilitatea ca hotararea instantei de fond sa fie atacata,astfel incat nu se poate preciza un termen concret
In situatia mentionata cand la OCPI este notat ca imobilul face obiectul unui litigiu pe rol,pana cand instanta de judecata nu dispune hotarare irevocabila imobilul nu poate face obiectul unei tranzactii
Chjar daca imobilul ar face obiectul unei tranzactii,partea interesata poate ataca contractul de vanzare -cumparare
Va confruntati cu o situatie delicata,pe care o puteti solutiona numai prin instanta de judecata,prin intermediul careia puteti formula plangere impotriva aceluia cu care ati incheiat contractul de vanzare cumparare constructie

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Teren vandut de 2 ori Ginasoare Ginasoare Am cumparat un teren extravilan prin hotarare judecatoreasca , la judecatorie mi sa cerut sa depun certificat de sarcini de la Cadastru si Publicitate ... (vezi toată discuția)
Executare silita imobil cu litigiu inscris in cf trandafir88 trandafir88 \"Buna ziua, Va rog sa ma ajutati in urmatoarea speta: Am incheiat un antecontract pentru cumpararea a jumatate de duplex. Deoarece vanzatorul nu si-a ... (vezi toată discuția)
Rezolutiune contract de vanzare-cumparare lory34 lory34 buna ziua,am si eu o intrebare in legatura cu un proces in care suntem chemati eu si sotul meu ca si piriti impreuna cu tatal si mama mea.tatal meu a lucrat ca ... (vezi toată discuția)