avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1008 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... rezolutiune contract de vanzare-cumparare
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

rezolutiune contract de vanzare-cumparare

buna ziua,am si eu o intrebare in legatura cu un proces in care suntem chemati eu si sotul meu ca si piriti impreuna cu tatal si mama mea.tatal meu a lucrat ca si administrator la o asociatie de proprietari din 2006 pana in 2009 fara forme legale,in mai 2009 in urma unei expertize contabile s-a constatat ca ar fi lipsa in gestiune 20000ron , in data de 11 mai 2009 tatal meu a recunoscut printr-un angajament ca stie de o aorecare suma ca este lipsa si s-a angajat a plati banii pana in data de 20 mai 2009, noi nu am stiut de acest angajament facut de el.in data de 12 mai 2009 am facut contract de vanzare cumparare intre ei si noi la notar, pretul apartamentului este 15000ron in contract , asta era minim la notar pentru a nu plati mult taxele notariale,acum dupa ce s-a dat sentinta civila in proces pentru a plati acea suma de bani , o sa fim chemati toti 4 intr-un proces pentru rezolutiune contarct,este posibil sa se intaple asta , acum as putea sa vand apartamentul sa achit suma de bani sau ce ar fi de facut , noi apartamentul il avem girat si la banca pentru suma de 17000euro in 2010 pana in 2030.ce este mai bine sa facem, daca apartamentul este in proces se poate vande in aceasta perioada sau s-a anuntat deja la cartea funciara? astept un raspuns urgent , va multumesc
Cel mai recent răspuns: Adriantot , moderator 23:43, 11 Mai 2012
1-Nu ati precizat concret daca tatal dvs detinea calitatea de memebru proprietar in imobilul unde presta responsabilitatea de administrator
2-Teoretic si legal asociatia de proprietari ,cu scopul asigurarii recuperarri prejudciului are dreptul sa solicite la OCPI notarea existentei pe rol a unui litigiu,astfel incat ,apartamentul sa nu poata face obiectul unei tranzactii
3-In temeiul disp L nr 7/1996 proprietarul apartamentului are dreptul sa solicite precizari la OCPI asupra existentei de restrictii la tranzactionarea proprietatii
Daca apartamentul este girat la banca pentru credit,posibil ca banca sa fi solicitat la OCPI notarea contractului
4-In situatia expusa,tranzactionarea apartamentului este riscanta,deoarerece asociatia de proprietari ,daca obtine hotarare favorabila ,cu scopul legitim pentru recuperare prejudiciu ,este indreptatita sa solicite executarea silita ,sens in care are dreptul sa promoveze actiune revocatorie pentru revocare contract de vanzare-cumparare apartament
@lory343,
Ati mai postat acst subiect si-ati primit si raspunsuri.
Va rog as continuati dialogula acolo unde ati postat prima data.
www.avocatnet.ro/content/for...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Se poate intampla ceva? desfiintare contract vanzare-cumparare apartament lory34 lory34 buna ziua, tatal meu a lucrat la o asociatie de proprietari cu contract de munca , prejudiciind asociatia cu o suma destul de mare.s-a judecat pedeapsa primita ... (vezi toată discuția)
Recuperare creante de la un apartament care se afla in executare juecatoreasca florip florip un locatar al asociatiei de prioprietari (pers.juridica) garanteaza (gireaza) cu apartamentul, un credit bancar pentru a alta persoana fizica in favoarea ... (vezi toată discuția)
Datorii asociatie apartament robert paul robert paul Buna seara.Am de platit la asociatie 4000 de lei din restante etc.Apartamentul unde locuim este girat la banca de vreo 12 ani,iar acum ne-a venit decizia ... (vezi toată discuția)