Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Ce inseamna intimat-intervenient intr-un proces?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Ce inseamna intimat-intervenient intr-un proces?

Buna ziua!
In urma cu un an si jumtate am provocat un accident auto cu pagube materiale. Firma la care aveam RCA nu a vrut sa plateasca, pagubitul a dat in judecata firma respectiva cerand plata reparatiilor si acoperirea cheltuielilor cu inchirierea altei masini cat a lor a stat avariata - masina respectiva fiind de firma si fiind folosita la transport marfa. Am fost chemat la proces ca intervenient fortat, oamenii au castigat dar asiguratorul a zis ca este de acord sa plateasca doar pagubele la masina, nu si suma pentru inchirierea altei masini si a facut recurs.
Acum, eu sunt citat ca "intimat-intervenient" la acest recurs al firmei la care am avut RCA, in contencios administrativ si fiscal.
Ce inseamna asta? La ce trebuie sa ma astept? E obligatoriu sa ma prezint (e in alt oras...)?

Multumesc!
Nu este necesar sa va prezentati si nici sa va ingrijorati. Legea prevede introducerea dumneavoastra in dosar pentru a va fi opozabila hotararea pronuntata.
multumesc!

s-ar putea intoarce cumva impotriva mea? sa aibaasiguratorul sau pagubitul vreo pretentie de la mine? Eu fiind vinovatul in accidentul respectiv :(
ar putea cere cineva recuperarea prejudiciului de la mine?