Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Concediere prenatal
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Concediere prenatal

Firma a intrat in insolventa si am primit o recomandata cum ca sint in preaviz din data de 5-03-2012 30-93 2012 cu posibilitatea de a depune contestatie in 30 de zile, eu fiind in prenatal postnatal din data de 02 01 2012.
Intrebare : Concediul medical [postnatal] intrerupe preavizul sau trebuie sa depun contestatie la Judecatoria de care apartin.
De la firma care se ocupa cu Insolventa raspunsul a fost ca toata lumea trebuie concediata, si mai departe se ocupa Asitenta Sociala.
Intrebare : Concediul medical [postnatal] intrerupe preavizul

din punctul meu de vedere NU
avand in vedere prevederile art 86 alin 6 din lege 85/2006
(6) Prin derogare de la prevederile Legii nr. 53/2003 - Codul muncii, cu modificările şi completările ulterioare, după data deschiderii procedurii, desfacerea contractelor individuale de muncă ale personalului debitoarei se va face de urgenţă de către administratorul judiciar/lichidator, fără a fi necesară parcurgerea procedurii de concediere colectivă. Administratorul judiciar/lichidatorul va acorda personalului concediat doar preavizul de 15 zile lucrătoare.