Forum Discuţii juridice Achiziţii publice Declaratie de confidentialitate
Discuție deschisă în Achiziţii publice

Declaratie de confidentialitate

Sotia este in concediu de maternitate iar firma acesteia participa la o licitatie unde sotul face parte din comisia de evaluare. Contractul de munca al sotiei este suspendat pe 2 ani iar functia acesteia este de director economic
Intrebare : Sotul este in incompatibilitate de a participa in cadrul comisiei de evaluare
Art. 69 - Nu au dreptul să fie implicaţi în procesul de verificare/evaluare a
candidaturilor/ofertelor următoarele persoane:
a) persoane care deţin părţi sociale, părţi de interes, acţiuni din capitalul subscris al unuia
dintre ofertanţi/candidaţi sau subcontractanţi ori persoane care fac parte din consiliul de
administraţie/organul de conducere sau de supervizare a unuia dintre ofertanţi/candidaţi sau
subcontractanţi;b) soţ/soţie, rudă sau afin, până la gradul al patrulea inclusiv, cu persoane care fac parte din
consiliul de administraţie/organul de conducere sau de supervizare a unuia dintre
ofertanţi/candidaţi;
c) persoane despre care se constată că pot avea un interes de natură să le afecteze
imparţialitatea pe parcursul procesului de verificare/evaluare a candidaturilor/ofertelor;
d) persoane care în exercitarea funcţiei pe care o deţin la nivelul autorităţii contractante se află
în situaţia existenţei unui conflict de interese astfel cum este acesta reglementat de Legea nr.
161/2003 privind unele măsuri pentru asigurarea transparenţei în exercitarea demnităţilor
publice, a funcţiilor publice şi în mediul de afaceri, prevenirea şi sancţionarea corupţiei, cu
modificările şi completările ulterioare.

Art. 69¹*) - Ofertantul/Candidatul/Ofertantul asociat/Subcontractantul/Terţul susţinător care
are drept membri în cadrul consiliului de administraţie/organ de conducere ori de supervizare
şi/sau are acţionari ori asociaţi persoane care sunt soţ/soţie, rudă sau afin până la gradul al
patrulea inclusiv ori care se află în relaţii comerciale, astfel cum sunt acestea prevăzute la art.
69 lit. a), cu persoane ce deţin funcţii de decizie în cadrul autorităţii contractante, este exclus
din procedura de atribuire

Ce se intelege prin organ de conducere prevazut de art.69,lit.b din OUG 34/2006.
Nici HGR 925/2006 nu arata ce se intele prin organ de conducere.
In cazul societatilor comerciale prevazute in legea 31/1990 cine este organ de conducere.