Forum Discuţii juridice Achiziţii publice conflict de interese
Discuție deschisă în Achiziţii publice

conflict de interese

Se considera conflict de interese urmatoarele cazuri:
1. Daca o firma participa la licitatie, iar unul dintre asociati este ruda (sora sau cumnat) cu cel care organizaza licitatia?
2. Daca cel care organizeaza licitatia pentru un proiect al carui beneficiar este, iar el lucreaza in firma care doreste sa participe la licitatie?
Multumesc anticipat!
Amandoua cazurile sunt conflicte de interese.
Art. 69. - Nu au dreptul sa fie implicati in procesul de verificare/evaluare a candidaturilor/ofertelor urmatoarele persoane:
a) persoane care detin parti sociale, parti de interes, actiuni din capitalul subscris al unuia dintre ofertanti/candidati sau subcontractanti ori persoane care fac parte din consiliul de administratie/organul de conducere sau de supervizare a unuia dintre ofertanti/candidati sau subcontractanti;@
b) sot/sotie, ruda sau afin, pana la gradul al patrulea inclusiv, cu persoane care fac parte din consiliul de administratie/organul de conducere sau de supervizare a unuia dintre ofertanti/candidati;
c) persoane despre care se constata ca pot avea un interes de natura sa le afecteze impartialitatea pe parcursul procesului de verificare/evaluare a candidaturilor/ofertelor.@