Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Raspunsuri si opinii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Raspunsuri si opinii

Buna seara
Am inchiriat acum ceva timp un imobil ptr. a-mi desfasura activitatea de coafura.
Am mers cu propietarul si an facut la un notar un contract unde am specificat :
" ...subsemnata amalia mai, in caliatate de chiriasa, inchiriez imobilul situat in str.rozelor nr.3, cu destinatia de coafura.
cu clauza de a nu subinchiria acest imobil nici unei alte persoane fizice sau juridice.
Cand am inceput activitatea lucram doar eu. La ceva timp am hotarat cu niste prietene sa ne facem o societate comerciala care sa presteze tot servicii de coafura si cosmetica, unde sa fie si ele angajatele mele eu fiind managerul firmei.
Am inregistrat-o la Registru unde am trecut ca sediu al firmei adresa locuintei mele si nu adresa spatiului inchiriat.
De aproape 3 ani lucrez in cadrul societatii mele.
Acum ceva timp propietarul imobilului inchiriat m-a anuntata ca am incalcat clauza referitoare la subinchiriere deoarece declararea sediului societatii este altul decat cel unde-mi desfasor activitatea iar acest lucru atrage dupa sine rezilierea contractului incheiat la notar. Mi-a pus in vedere acest lucru mentinand ca-mi va trimite o notificare scrisa.
Este intradevar incalcata clauza?
multumesc
Problema evocată a fost intens dezbătută:

www.avocatnet.ro/content/for...

Liviu S.Bordaş
:closedtopic:

Eu nu caut problemele altora ci incerc sa mi le rezolv pe ale mele..
E exact aceeaşi problemă. Doar că, în locul Croitoraşului cel viteaz - acul şi barosul SRL avem acum Ileana Cosînzeana - salon de coafură.

Problema juridică e identică. În pagina indicată găsiţi opinii de la A la Z. Sau, de la alpha la omega.

Reluarea tuturor opiniilor exprimate atunci ar fi un efort inutil.
:yeah:
pai daca eu sunt o Ileana Cosinzeana, dumneata esti Justitiarul-asta daca ati vazut filmul...
apoi aici nu vreau sa citesc basme cu croitorasi, cu ace nastrusnice sau magice, cu toate ca-i placut
Eu am expus o problema si am cerut un raspuns: da sau ba.
Apropos sa nu-mi spuneti ca ar trebui sa consult vreaun avocat ca sa inteleg ce trebuie facut.
amaliamai, utilizator
Ba chiar va rog sa cititi toate dicutiile din topicul cu "croitorasul cel viteaz" (link-ul dat de Liviu) pentu ca eu una chiar nu am de gand sa reiau toate dicutiile de acolo. Poate doar daca, dupa ce cititi, mai aveti ceva nelamuriri

Clauzele din contractul dvs. sunt identice cu cele ale contractului discutat acolo... Ca asa e la notar. Rar gasesti un notar care se straduieste sa schimbe intr-un contract tip (luat de printr-un colt din calculator) mai mult decat datele de identificare ale partilor.

Omul trebuie sa priceapa ca notarul .doar ... lipeste timbre pe actele care trebuiesc gandite de avocat. (un contract de inchiriere nici n-are de ce sa fie autentificat)

Nu deschideti usa avocatului cand faceti contracte? O deschideti cand va intrebati pe unde scot camasa :help: (pe bani mai multi, evident). :weg:
romascanu, moderator