Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... drepturi salariale castigate in instanta
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

drepturi salariale castigate in instanta

daca o persoana a fost disponibilizata si a recastigat dreptul de a fii repus pe functia anterioara plus salariile compensatorii pana la data reangajarii ridicate la indicele de inflatie ,aceste drepturi cad sub incidenta legii nr 230/2011 sau se dau salariile din urma?
din nefericire, da. doar daca nu sunteti cumva judecator....:) si la ei s-a spus ca se aplica, dar pana la urma , in cca 3 ani au reusit mai toti sa execute.
Plata sumelor prevazute prin hotarari judecatoresti avand ca obiect acordarea unor drepturi de natura salariala stabilite in favoarea personalului din sectorul bugetar, devenite executorii pana la data de 31 decembrie 2011, se va realiza dupa o procedura de executare care incepe .... (art.1 din OUG nr.71/2009).

Prin urmare, daca hotararea a devenit executorie dupa data de 31.12.2011 nu sunt aplicabile prevederile legale in materie ...