Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... inregistrare in Revisal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

inregistrare in Revisal

Buna dimineata,as vrea sa-mi spuneti daca exista vreun termen limita de inregistrare in Revisal a unor acte aditionale datate 15.03,dar care produce efecte din 01.03.2012 ?Va multumesc
Buna ziua!

"Orice modificare a elementelor cu privire la: datele de identificare ale salariatului, perioada detasarii, functia, tipul contractului de munca, durata normala a timpului de lucru si repartizarea acestuia, salariul, sporurile, se inregistreaza in REVISAL cel tarziu in ziua lucratoare anterioara implinirii termenului de 20 zile lucratoare de la data aparitiei modificarii (exceptie fac situatiile in care modificarile se produc ca urmare a unei hotarari judecatoresti sau ca efect al unui act normativ)."

Daca modificarile pe pare trebuie sa le operati nu se incadreaza la exceptii, transmiterea modificarilor in REVISAL trebuie sa o faceti cel tarziu luni, 19.03.2012.

Cu stima.

Cristienne a scris:

Buna ziua!

"Orice modificare a elementelor cu privire la: datele de identificare ale salariatului, perioada detasarii, functia, tipul contractului de munca, durata normala a timpului de lucru si repartizarea acestuia, salariul, sporurile, se inregistreaza in REVISAL cel tarziu in ziua lucratoare anterioara implinirii termenului de 20 zile lucratoare de la data aparitiei modificarii (exceptie fac situatiile in care modificarile se produc ca urmare a unei hotarari judecatoresti sau ca efect al unui act normativ)."

Daca modificarile pe pare trebuie sa le operati nu se incadreaza la exceptii, transmiterea modificarilor in REVISAL trebuie sa o faceti cel tarziu luni, 19.03.2012.

Cu stima.

Sunt 20 de zile lucratoare sau calendaristice ?
Dupa raspunsul d-voastra ar fi calendaristice!
Termenul este de 19 zile lucratoare si nu calendaristice ... astfel ca, daca modificarea a intervenit cu data de 01.03.2012 ultima zi de transmitere a registrului este data de 27.03.2012.